FAQ – pytania i odpowiedzi
Ideą Przejścia jest samodzielne pokonanie trasy, nie korzystając z żadnych środków transportu, niosąc potrzebny sprzęt i żywność na własnych plecach. Poznawanie gór i podziwianie ich w trakcie marszu. Testowanie swoich granic wytrzymałości i odporności psychicznej. Praca z papierową mapą i orientacja w terenie. Brak rywalizacji i chęć poznania nowych ludzi oraz wspólna wędrówka i pomoc innym w razie potrzeby.
Każda osoba mająca 18 lat, akceptująca Regulamin i mająca podpisane oświadczenie o RODO i braku przeciwwskazań do uczestnictwa w próbie po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego i opłaceniu wpisowego.
Impreza jest pozbawiona rywalizacji – chyba, że za takową uznać walkę z własnymi słabościami ;-). Nie mierzymy czasu, nie ma żadnej klasyfikacji ani nagród. Przejście to nie bieg, ani zawody – jest to impreza towarzysko–turystyczna 🙂 Osoby, które dotrą na metę dostają jedynie certyfikat ukończenia.
Na Przejściu nie ma śladu gpx. Opieramy się na mapie papierowej laminowanej w skali 1:50 000, którą wszyscy Uczestnicy otrzymują w pakiecie startowym. Trasa nie jest trudna nawigacyjnie – w większości prowadzi po szlakach turystycznych. Ślad gpx z UltraKotliny znacząco różni się od trasy Przejścia.
Z przebiegiem trasy można zapoznać się na stronie Trasa.
Trasa nie jest oznaczona przez nas w terenie. W większości prowadzi znakowanymi przez PTTK szlakami turystycznymi. W pozostałej części prowadzi drogami i ścieżkami – trzeba posługiwać się mapą. Zresztą, tradycyjnie, można liczyć na współuczestników marszu – na pewno pomogą.
Woda dostępna będzie bez ograniczeń na wybranych punktach kontrolnych (lista pojawi się na naszej stronie). W punkcie żywieniowym na trasie całego Przejścia (Park Zielona Dolina w Janowicach Wielkich) będzie dostępny ciepły posiłek oraz ciepłe napoje. UWAGA! Na punktach nie będzie jednorazowych kubków – trzeba mieć własne!
Na punktach kontrolnych nie będzie jedzenia ani przekąsek! Stali bywalcy są do tego przyzwyczajeni – jednak dla nowych Przejściowiczów może być to zaskoczeniem 🙂
Oczywiście można korzystać ze schronisk, sklepów i restauracji – na trasie są już miejsca specjalnie przygotowujące się na Przejście (jak np. schroniska w Karkonoszach, Bar Głodomorek w Janowicach Wielkich, Hexa66 na Górze Szybowcowej.
Na trasie umiejscowione są punkty kontrolne w postaci 2-osobowych zespołów. Ich zadaniem jest spisanie Waszych numerów startowych, bierzcie tylko pod uwagę, że niektóre ekipy stoją na punktach po 30 godzin, więc prosimy o ich dokładne podawanie i wyrozumiałość 🙂 Te informacje mają kluczowe znaczenie – jesteśmy w stanie kontrolować Wasze postępy i reagować w razie zbyt długiej nieobecności na punkcie.
Priorytetem jest bezpieczeństwo – w razie przekraczania dróg czy poruszania się w miejscowościach trzeba bardzo uważać (poruszać się lewą stroną drogi). Pamiętajcie również o odblaskach i oświetleniu w nocy.
Kategorycznie zabronione jest poruszanie się drogą krajową nr 3 między Goduszynem a Wojcieszycami. Osoby na tym przyłapane – będą dyskwalifikowane!
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają ratownicy Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – specjalny zespół dyżuruje w Stacji Centralnej w Jeleniej Górze. Oprócz tego wynajmujemy firmę medyczną, która dostarcza karetki.
Ekipy z niektórych punktów kontrolnych to ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy, wyposażeni w podstawowe apteczki – w razie wypadku służą pomocą.
Wszyscy uczestnicy objęci są ubezpieczeniem NNW.
Uczestnicy zobowiązani są posiadać:
– apteczkę pierwszej pomocy zaopatrzoną w środki opatrunkowe. Apteczka Uczestnika musi być wyposażona w:
– bandaż elastyczny szt. 2
– bandaż dziany, szerokość 10 cm szt. 2
– chustę trójkątną szt. 1
– kompresy jałowe szt. 3
– plastry z opatrunkiem szt. 3
– Octanisept lub inny środek antyseptyczny na rany szt. 1
– rękawiczki medyczne (latex lub winyl lub nitryl) 2 pary
– folię NRC – koc ratunkowy szt. 1
– urządzenie emitujące własne światło z zapasem baterii wystarczającym na minimum dwie noce (Uwaga! Nie może to być latarka w telefonie);
– czerwone światło lub odblask (dowolnego koloru) umieszczone z tyłu plecaka bądź stroju;
– każdy Uczestnik musi mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy, z którego istnieje możliwość dzwonienia, a przed rozpoczęciem próby Przejścia musi podać Organizatorowi numer tego telefonu;
Całe wyposażenie trzeba mieć ze sobą na trasie! Również w czasie odbierania pakietów startowych jest sprawdzane wyposażenie obowiązkowe!
Warto dodać do tego kubek (na punktach nie będzie kubków jednorazowych), jedzenie, picie, sudocrem na odciski, strój dopasowany do warunków (może być zimno – szczególnie w Karkonoszach i Górach Izerskich, warto brać pod uwagę czapkę lub chustę wielofunkcyjną na głowę), dokument tożsamości.
Dla osób rezygnujących organizujemy transport z wyznaczonych miejsc – Punktów Transportowych. Cytując Regulamin: „Transport zapewniony przez Organizatora odbywa się tylko na trasie Punkt Transportowy – Szklarska Poręba. Istnieje możliwość wysadzenia osób chętnych po drodze na tej trasie.”. Pamiętajcie, że rezygnując, musicie nas o tym powiadomić (sms lub rozmowa na specjalny numer telefonu podany m.in. na mapach). Jeżeli tego nie zrobicie, a co gorsza nie będziecie odpowiadać na nasze próby kontaktu – będziemy wysyłać grupę poszukiwawczą GOPR. Taką osobę będziemy obciążać kosztami poszukiwań!
Kwota wpisowego to 210 zł (na całe Przejście) lub 140 zł (na Połowę Przejścia), wpłacana na konto bankowe przez osobę zgłoszoną poprzez formularz internetowy na stronie.
Jak co roku będziemy organizować transport z bazy w Szklarskiej Porębie na start Połowy Przejścia na Łysej Górze w Dziwiszowie. Można zostawić auto w Szklarskiej Porębie i wsiąść do autokaru, który zawiezie uczestników na start Połowy Przejścia.
Autokary będą wyjeżdżały około 8:25 (dokładna godzina będzie podana na stronie) na start Połowy Przejścia z przystanku PKS przy stacji paliw ORLEN: Mapy Google
Warunkiem skorzystania z transportu jest wcześniejsze odebranie pakietu startowego w Szklarskiej Porębie (Uczestnicy wpuszczani będą do autokarów na podstawie numeru startowego).
Z racji bardzo dużego zainteresowania może się zdarzyć, że nie wszyscy będą mieli miejsca siedzące…
W Szklarskiej Porębie jest kilka płatnych parkingów – ich lista jest dostępna na stronie miasta: Parkingi Szklarska Poręba.
Zapisy na nasze imprezy możliwe są wyłącznie w formie elektronicznej – na stronie publikowany jest formularz zgłoszeniowy.
Tradycyjnie zapisy na Przejście ruszają 1 czerwca od godziny 00:01. Zwykle trwają kilka MINUT. Do wzięcia jest 500 miejsc.
Zapisy na Połowę Przejścia ruszają 14 czerwca od godziny 00:01. Zwykle trwają kilka GODZIN – 400 miejsc.
Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego otrzymuje się email z danymi podanymi w formularzu oraz danymi do wpłaty wpisowego. Po wpłacie wpisowego (jest na to 10 dni) zostaje się Uczestnikiem 🙂
Możliwa jest zmiana Uczestników na liście startowej – do 18 września. UWAGA! Po 15 lipca NIE MA możliwości zmiany rozmiaru koszulki!
Osoba rezygnująca musi przesłać na adres lupus@przejsciekotliny.org wiadomość z danymi osoby rezygnującej i zmiennika (imię, nazwisko, adres email). Kwestie finansowe zainteresowani muszą rozwiązać we własnym zakresie.
Pakiety startowe odbierać można w miejscach i godzinach wyszczególnionych w Programie. Pamiętajcie, że przy odbiorze pakietu musicie mieć ze sobą wyposażenie obowiązkowe oraz podpisane oświadczenie!
Uczestnicy Połowy – Pakiety startowe można odebrać w dwóch miejscach: w Szklarskiej Porębie LUB na Łysej Górze w Dziwiszowie (miejsce startu).
Depozyty można zostawić w biurze imprezy w Szklarskiej Porębie (dolna stacja wyciągu na Szrenicę, Szałas Żywiecki na piętrze) oraz na starcie Połowy Przejścia (Łysa Góra, Dziwiszów). Depozyty oznaczamy numerem startowym i na jego podstawie wydajemy do końca imprezy. Nieodebrane depozyty przepadają!
Pamiętajcie, że aby odebrać pakiet startowy trzeba mieć (oprócz wyposażenia obowiązkowego) wypełnione i podpisane oświadczenie o braku przeciwwskazań do startu.