Krótkie podsumowanie

Krótkie podsumowanie

Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza 2018

W piątek czternastego października rozpoczął się weekend, podczas którego na terenach wokół Kotliny Jeleniogórskiej odbyło się jubileuszowe, piętnaste Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. Punktualnie o godzinie 12.00, 488 osób ruszyło ze Szklarskiej Poręby, na znaną z poprzednich lat trasę. Do pokonania mieli około 140 kilometrów po górach otaczających Jelenią Górą. Limit czasu jak co roku wynosił 48 godzin, a przed uczestnikami Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie oraz Pogórze i Góry Izerskie. W sobotę w południe zaś, kolejne 277 osób dołączyło na Przełęczy Widok w Górach Kaczawskich, mając przed sobą ostatnie 65 kilometrów z dużej trasy i 24 godziny limitu. Połowa Przejścia, w tym roku po raz szósty, przyciąga co raz więcej chętnych. Na pewno zachęca dystans, który będąc „tylko” dwucyfrowym, nie odstrasza turystów i miłośników górskich wędrówek.

Tym sposobem łącznie 765 osób podeszło do próby dotarcia do mety w Szklarskiej Porębie. Jednocześnie w sobotę o godzinie 10.00 w samej Szklarskiej Porębie 31 najmłodszych uczestników wyruszyło na krótką, 5-cio godzinną wycieczkę z przewodnikiem – czyli na Małe Przejścia, trzecią spośród organizowanych przez nas imprez.
Obie długie trasy metę oraz limit czasu miały wyznaczone na niedzielę, do godziny 12.00, oczywiście w Szklarskiej Porębie. Pierwsza doba walki na trasie odbywała się przy lekkiej mżawce i słabej widoczności, ale już od soboty, od około 10 rano wypogodziło się i do końca już, słoneczne lub gwieździste niebo przyświecało uczestnikom. To sprawiło, że praktycznie wszyscy, którzy na 20 kilometrów przed metą minęli punkt kontrolny w Górzyńcu, dotarli także do mety.

Ostatecznie 263 uczestników całego „Przejścia” zameldowało się na mecie, a z „Połowy” 231. Dało to odpowiednio 54% i 83% udanych prób. To pokazuje, że nasi uczestnicy są z roku na rok coraz lepiej przygotowani zarówno kondycyjnie jak i logistycznie. Dodam tylko, że wszyscy uczestnicy Małego Przejścia dotarli zadowoleni z powrotem na metę po przebyciu około 15 kilometrów, a najmłodszy uczestnik tej wędrówki miał 8 lat.

Tak też się zakończyło XV Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza. Dziękujemy wszystkim partnerom, sponsorom, organizatorom i pracownikom za zaangażowanie, ale największe podziękowania i gratulacje składamy uczestnikom, którzy kolejny raz podjęli się walki z tą arcytrudną trasą. Jednocześnie zachęcamy do wędrowania po naszych okolicach w przyszłym roku – 20-22 września 2019 odbędzię się kolejna, 16ta edycja „Przejścia”

Prezes Fundacji Przejście Kotliny

Maciej Koziński

Skip to content